Twoje zaopatrzenie

Nasze doświadczenie

Stale narzędziowe

Stale narzędziowe węglowe, do pracy na gorąco i na zimno


Stale narzędziowe węglowe:

 

Gatunki stali do płytkiego i głębokiego hartowania
Stal N7E - N7
Stal N8E - N8
Stal N9E - N9
Stal N10E - N10
Stal N11E - N11
Stal N12E - N12

 

Stale stopowe narzędziowe do pracy na zimno:

 

Gatunki do pracy na zimno
Stal NMV 
Stal NC6
Stal NC10
Stal NC11
Stal NC11LV
Stal NZ3 - NZ2
Stal NWC
Stal NPW
Stal NCMS
Stal NC7V1 - NC7V2 - NC7V3 - NC7V4 - NC7VL

 

Stal narzędziowa stopowa do pracy na gorąco:

 

Gatunki do pracy na gorąco
Stal WCL
Stal WCLV
Stal WNL - WNLV
Stal WWS1 - WWS
Stal WWN1
Stal WWV
Stal WLV

 


Jak sama nazwa mówi, stale narzędziowe służą do wyrobu licznych narzędzi do obróbki skrawaniem, obróbki plastycznej lub kształtowania tworzyw w temperaturach niskich i podwyższonych, na tyle twardych i odpornych na ścieranie, aby określony stop spełniał określone parametry przy podwyższonych temperaturach.

 

 

Stale narzędziowe wykorzystywane są do nadawania kształtów metalom, tworzywom sztucznym, kształtowania szkła w hutach, obróbki drewna, czy również produkcji papieru, na gilotyny, ostrza, wiertła, oraz urządzenia skrawające do obróbki. Są to tylko przykładowe zastosowania, a określenie stali – narzędziową, przyznano na stałe przez wykonywane z nich narzędzia w trakcie początkowego rozwoju całej podgrupy. Dziś zakres zastosowań jest na tyle szeroki, że ciężko jednoznacznie zakatalogować wszystkie gatunki do jednego działu.

 

 

Temperatura pracy narzędzi nie powinna przekraczać stopnia, przy którym występuje odpuszczanie określonego gatunku. Za temperatury pracy i zwiększenie granicy temperatury odpuszczania odpowiadają takie dodatki stopowe jak Chrom – Cr, Molibden – Mo, Wanad – V, Kobaltu – Co, oraz Wolfram – W. Ponadto węgiel występujący na poziomie nawet 2,5% w składzie, również stanowi najważniejszy pierwiastek decydujący o twardości i wytrzymałości końcowego materiału, jednak wpływa on niekorzystnie na ciągliwość stali przez co charakterystyczną cechą wyrobów narzędziowych jest kruchość.

 

 

Dobór odpowiedniego gatunku narzędziowego powinien gwarantować np. w agregatach obróbczych i elementach narzędzi długoterminową trwałość kształtu, dokładność, odporność na ścieranie i obciążenia, oraz skuteczność. Odpowiednie funkcjonowanie wyrobów ze stali narzędziowych uzależnione jest również od poprawnej konstrukcji elementu, prawidłowej eksploatacji wyrobu, oraz właściwego wykonania narzędzia.

 

 

W wielu przypadkach stale narzędziowe podczas pracy nagrzewają się do niebywale wysokich temperatur. Często towarzyszy temu nawet ułamek sekundy, a wyrób potrafi podbić ciepło własne do nawet 1000℃, a w wyniku przegrzania i wysokich naprężeń ulec odkształceniu bądź nawet pęknięciu. Poza samą produkcją wyrobów walcowanych i kutych, spotykane są również inne wyroby zbliżone do grupy, takie jak – węgliki spiekane o charakterystycznym składzie chemicznym dla stali szybkotnących jak i narzedziowych, oraz stellity.

 

Wyróżniamy 5 podgrup stali narzędziowych:

 


 


Powyżej opisane stale narzędziowe węglowe niestopowe, stale narzędziowe do pracy na zimno, oraz stale narzędziowe do pracy na gorąco określają Normy PN-84/H-85020, PN-86/H-85023, PN-86/H-85021, Normy branżowe BN-69/0661-10, BN-69/0644-18, BN-68/0631-03, BN-63/0644-02 oraz normy PN-EN ISO 4957, wg których dostarczane są:

 


 

Top